באילו מצבים יש צורך בחידוש טיפול שורש

טיפול שורש הוא אחד מטיפולי השיניים הנפוצים ביותר ואחוזי ההצלחה שלו גבוהים במיוחד. זאת, לאור המיומנות והידע הרב שנצברו עם השנים באשר לטיפול זה. עם זאת, לעיתים מתעוררים מצבים בהם יש לחדש את הטיפול, משלל סיבות. להלן נפרט מהן אותן סיבות המצריכות את חידוש טיפול השורש.

 

מתי הטיפול נצרך

לפני שנצלול אל תוך המקרים בהם חידוש טיפול שורש הינו נצרך, יש להכיר תחילה את הטיפול עצמו מבחינת אופן ביצועו והמצבים בהם הוא נדרש. נפתח בביאור אודות המצבים המצריכים טיפול שורש.

הטיפול נצרך במצבים בהם תעלות שורש השן נפגעות. ניתן לחלק את השן לשני חלקים, עליון ותחתון. החלק התחתון של השן, הלא הוא שורש השן, נעוץ בתוך החניכיים שלנו ובלתי נראה לעין בלתי מזוינת. הוא המקנה יציבות ועמידות לשן וזולתו השן הייתה, ככל הנראה, נושרת ולא מחזיקה מעמד.

תעלות השורש שלנו עלולות להיפגע ממגוון סיבות. ראשית, עלולה להצטבר בהם עששת – שכבת חיידקים הרובצת ומתרבית בתעלה וגורמת לריקבון השן והאזור כולו. לרוב, העששת מצטברת בחלק העילי של השן בלבד. אולם במצבים בהם העששת לא מטופלת כראוי היא עלולה להתפשט ולחדור אל תוך תעלות השן.

שנית, עלול להיווצר זיהום בתעלה עקב חבלה או דלקת חניכיים חמורה. דלקות החניכיים גורמות לנסיגה של החניכיים ולחשיפת פתחי תעלות השן. במצבים אלו יכנסו לכלוכים ושאר גרגרים מזיקים אל תוך התעלות ויווצר בהן זיהום. גם חבלה פיזית עלולה ליצור פתח שכזה ולהציב אותנו במצב בו אנו נדרשים לעבור טיפול שורש.

 

הטיפול עצמו

הטיפול עצמו נעשה בשלבים הבאים. ראשית, מתבצע צילום לשן באופן בו הרופא המטפל יראה את תעלות השן וידע היכן במדויק הפגיעה. לאחר מכן, הרופא יחפור בחניכיים אל תוך התעלה, ינקה אותה, יסיר רקמות נגועות ויסתום את הפתחים בעזרת רקמה וכתר.

 

מצבים בהם נדרש חידוש טיפול השורש

הסתימה והכתר אמורים ליצור אטימה הרמטית של התעלות באופן שימנע הישנות של הדלקות, הזיהומים או העששת ולא יהיה צורך בטיפול חוזר. אולם האטימה עלולה להשתבש משלל סיבות.

ראשית, חבלה פיזית נוספת עלולה להפיל את הכתר ולפתוח פרצה אל תוך התעלה. החבלה לא חייבת להיות נפילה או מכה של ממש, אלא גם לעיסה של מאכל קשה דוגמת תפוח שתפיל את הכתר.

גם הזנחה מתמשכת של השן עלולה להצריך טיפול מחודש. העששת תחזור להצטבר על השן, תתפשט ותתפשט עד שתגיע חזרה אל תוך תעלות השן.

אלו הן סיבות התלויות במטופל. חשוב לדעת כי אלו לא הסיבות היחידות וגם טיפול לקוי על ידי רופא השיניים המטפל עלול לעורר צורך בטיפול חוזר. הכתר לא יונח טוב, הסתימה לא תיעשה כדבעי או שהניקוי לא יהיה מושלם והינה הדלקות חזרו ואין מנוס אלא לעבור שוב את טיפול השורש.

 

לסיכום

אם כן, נוכחנו לדעת כי ישנם מספר מצבים בהם נדרש חידוש הטיפול. מצבים אלו הם חבלה פיזית, הזנחה מתמשכת או טיפול לקוי מלכתחילה. זכרו – תחזוקה נכונה של השיניים תפחית את הסיכויים לצורך בטיפול מלכתחילה וכן את הסיכויים לצורך בטיפול מחודש. בהצלחה!

שיניים קדמיות

 

מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מאמר המערכת
מאמר המערכת

נכתב ע"י מערכת טונדרה - בלוג שעוסק בצריכה.

כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
בריאות

מוצר טבעי למניעת שפיכה מוקדמת – יש חיה כזאת?

גברים רבים אשר מעוניינים למנוע סיטואציה מביכה כמו שפיכה מוקדמת חוששים מלקיחה של ויאגרה, אולם כיום יש פתרון בדמות קמגרה.  מוצרים טבעיים למניעה של שפיכה מוקדמת שפיכה מוקדמת היא תופעה

special aquarium
בריאות

What is the Best Light for Aquarium Plants?

Every house has a personality that comes forward with the help of how any house is decorated. Among such decorations, aquariums are ever famous. Once you get the hold of

זריחה
בריאות

ויאגרה זו אופציה שכדאי לשקול בחיוב

זה ידוע אומנם שככל שאנחנו הולכים ומתבגרים ההנאה שלנו מסקס משתנה וזה טבעי שנער בן 17 מתעניין בנושא יותר מגבר בן 50. עם זאת, ולמרות שאולי אתה מכיר את כל

motivation 2019
בריאות

המוטיבציה משפיעה על הצריכה

עד כמה מוטיבציה יכולה להשפיע עליכם? האם זה נכון שהיא יכולה להיות המקפצה שלכם להגיע אל מקומות שאף פעם לא חלמתם עליהם? כאשר רוצים לדעת הכל על מוטיבציה חשוב לשים