איך להגיע לקשיבות באמצעות מיינדפולנס

אם הינכם מבקשים להביא עוד קשיבות לחייכם מיינדפולנס היא תשובה נהדרת הן שקשיבות ותשומת הלב הן האבני בסיס החזקות והמטרות של השיטה. ישנן טכניקות שונות להבאת קשיבות לחיים דרך המיינדפולנס אך כדי להבין אותן כדאי להבין קודם מה היא השיטה בכלל?

 

מהו מיינדפולנס?

קשיבות היא מרכיב חיוני וגדול להצלחה בכל תחומי החיים – משפחתיות, עצמיות, מקצועיות וכל מה שתבקשו. המיינדפולנס בבסיסו מבקש לכבד את ההווה ולהניח אותו כמוקד מרכזי וחשוב בחיינו. פעמים רבות אנו לא עסוקים בהווה מסיבות שונות – תכנונים לעתיד או התרפקות על העבר או פשוט מעבר מרגע לרגע בצורה אוטומטית, ביצוע כלל הפעולות ללא מחשבה או בדיקה של מה הן גורמות לנו להרגיש או איך הן משפיעות על הסביבה.

 

רכות, קבלה וחמלה

לא הכל תמיד ורוד כמו בכותרת – רכות, קבלה וחמלה. פעמים רבות אנחנו גם מרגישים בדידות, תסכול או שיפוטיות. בתרגולי מיינדפולנס אין אנו מתעלמים מהתחושות "הרעות" להפך אנו מקבלים אותם ברכות וחמלה, מאפשרים להם לחלוף דרכנו בשקט וכך הן משתחררות לאוויר ומפנות מקום לדברים חדשים להגיע.

 

איך תרגול משפיע על איכות החיים?

תנכחו לדעת מתוך מחקרים שבוצעו בנושא ומתוך תיעודים של חוויות אישיות בשיפור משמעותי בכל תחומי החיים בעקבות למידה ותרגול עקבי של השיטה. אנשים מספרים על הפסקת כאבים כרונייים, התמודדות טובה יותר עם מצבי לחץ, ריכוז, שיפור ניכר במערכות יחסים שונות, ביטחון עצמי, הפחתה של חרדות ודאגות והרגשה כללית של נינוחות ואופטימיות.

 

האם יש הוכחות מדעיות?

כן, בשנים האחרונות פורסמו מעל 3000 מחקרים שפרסמו ממצאים שונים על שינוים בתחושות הנבדקים שתרגלו באופן קבוע ובנוסף שינוים ממשיים באיזורים במוח כמו –

  • החלק הקדמי בקליפת המח הקדם מצחית (APC) – תהליכי מודעות.
  • קליפת המח הקדם מצחית (OFC) – וויסות עצמי ורגשי.
  • פיתוח החגורה הקדמי (ACC) – וויסות עצמי, רגשי, ויסות כאב וקבלת החלטות.
  • היפוקמפוס – זיכרון ולמידה.
  • קליפת המח התחושתית – ניטור תחושות הגוף.
  • אינסולה – ניטור המצב הפיסיולוגי של איברים פנימיים.

 

מהן הטכניקות להבאת קשיבות לחיינו?

המיינדפולנס מציע טכניקות שונות בעיקר בעולם המדיטציה והישיבה. תוך כדי הישיבה מתאמנים בצורות שונות על הכוונת תשומת לב לא שיפוטית לרגע הנוכחי, המדיטציה היא המסגרת בה מתרגלים ומפתחים את המיומנות להתבונן בהתרחשות הפנימית. דרך התרגול העקבי מתרחשים שינוים ממשיים בגוף, במח ובנפש. התרגול הרך והמקבל מייצר מקום חדש בנפש לשינויים והתקדמות במקומות בהם אנחנו רוצים לצמוח ולשנות.

 

מילים אחרונות על תרגול וקשיבות

התרגול מתחיל בזמנים מוגדרים בו אנו בוחרים לשבת להקשיב ולהתבונן, בעזרת תרגול עקבי ותרגילים שונים נוכל להביא את הקשיבות גם לפעולות היומיומיות, כאלה שנעימות לנו וגם כאלה שפחות. הקשיבות תבוא לעזרתנו ונודה לה פעמים רבות.

ילדה עושה יוגה על גדת הנהר

מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק

מאמר המערכת
מאמר המערכת

נכתב ע"י מערכת טונדרה - בלוג שעוסק בצריכה.

כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
תרופות
כללי

האם צריך לקחת תרופות לאחר השתלת שיער

עולם השתלות השיער התרחב בשנים האחרונות פי אלפי מונים מימים עברו. אם בשנים קודמות השתלת שיער הייתה נחשבת לאופרציה מורכבת יחסית, השמורה לאנשים בעלי אמצעים, היום הטיפול נגיש ומדובר הרבה

תרמיל
כללי

הכירו את מותג התיקים החדש – ספרייגראונד

תשכחו מכל מה שידעתם על תיקי גב ותכירו את ספרייגראונד, מותג תיקים צעיר ואיכותי שמציע לכם מגוון רחב של עיצובים שיאפשרו לכם להסתובב עם התיק הכי מיוחד בבית הספר. תקראו

סולם סטנדרטי
כללי

מה ההבדל בין סולם טלסקופי לבין סולם רגיל?

לכולנו יש בבית סולם, שלא במקרה נחשב לאחד מכלי העבודה השימושיים ביותר. דוגמאות לעבודות שניתן לבצע עם סולם הן: החלפת נורה, תיקון רעפים, עבודות שיפוצים למיניהן כולל צביעת קירות ועוד.